Havalı gün

Dünyanın en büyük teknoloji ve havacılık festivali TEKNOFEST yarın başlıyor. T3 Vakfı ve paydaşlarının girişimleriyle İstanbul Atatürk Havalimanı’nda düzenlenecek TEKNOFEST, 1 Mayıs Pazartesi günü sona erecek. 66 ülkeden 330 binden fazla takım, 1 milyondan fazla yarışmacının katılacağı festival için son hazırlıklar da tamamlandı. Bu yılki festivalde ilgi odağı olacağı ön görülen Türkiye’nin ilk insansız savaş uçağı Bayraktar Kızılelma, Çorlu’dan saat 12.32’de havalandı. İstanbul Atatürk Havalimanı’na saat 13.09’da iniş yapan Bayraktar Kızılelma, ilk kez test uçuşlarının yapıldığı havalimanından başka bir noktaya uçarak intikal etmiş oldu.

41 KATEGORİDE YARIŞMA

27 Nisan-1 Mayıs tarihleri arasında yapılacak teknoloji festivalinde yapay zeka, çip tasarımı, roket, insansız hava araçları, çevre ve enerji teknolojileri, robot sistemleri gibi çeşitli kategorilerde 41 farklı teknoloji yarışması düzenlenecek. 1 milyondan fazla yarışmacının katılacağı yarışmalarda 330 binden fazla takım projeleriyle yarışacak. Dereceye giren yarışmacılara 13 milyon TL ’den fazla para ödülü verilecek.

EN YENİ TEKNOLOJİLER

Ücretsiz olarak girilebilecek festivalde ziyaretçiler çeşitli teknolojileri ve simülasyon alanlarını deneyimleyebilecek. Katılımcıların son çıkan teknolojiler hakkında ayrıntılı bilgilere ulaşabilecek.

GÖSTERİLER NEFES KESECEK

Festivalde, Türk Yıldızları, Solotürk akrobasi timleri, Atak Helikopteri, Gökbey, Akıncı, Bayraktar TB2 ve Hürkuş gibi milli imkanlarla geliştirilen hava araçlarının gösterileri yer alacak. Festivale gelen ziyaretçiler için nefes kesen hava akrobasi gösterileri yapılacak. Bu yılki festivalde Türkiye’nin ilk insansız savaş uçağı Bayraktar Kızılelma’nın ilgi odağı olması bekleniyor.

GÖKLERDE KOL KOLA

Türkiye’nin ilk insansız savaş uçağı Bayraktar Kızılelma, Bayraktar Akıncı Tiha ile kol uçuşu gerçekleştirerek bir ilke imza attı.

Gökbey’e ilk görev

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) tarafından üretilen Gökbey, geçmiş yıllardan farklı olarak bu kez Teknofest 2023’e uçarak gitti. Festivale daha önce kara yoluyla gönderilen milli helikopter, Ankara’daki TUSAŞ tesislerinden havalanarak Atatürk Havalimanı’na indi. Gökbey’in ilk intikal görevini başarı ile tamamladığını belirten Gökbey Program Müdürü Tolga Orhan, “TEKNOFEST bizim için ilk oldu. Bundan ayrıca mutluyuz” dedi.

Boğazda şov

Teknofest 2023 kapsamında Türk Yıldızları ve Solotürk İstanbul Boğazı’nda selamlama uçuşu gerçekleştirdi. Vatandaşlar da Üsküdar ve Ortaköy sahillerinde, uçuşa yoğun ilgi gösterdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir