İstanbullular Dikkat: Ormanlar ‘Böl Parçala’ Yöntemiyle İmara ve Betonlaşmaya Açılıyor

AK Parti Milletvekillerinin TBMM kapanmadan apar topar getirdiği teklifin yasalaşması halinde özel statüdeki ormanlar ‘böl parçala’ yöntemiyle imara ve betonlaşmaya açılacak.

Sözcü’nün haberine göre, teklifin yasalaşması halinde başta İstanbul’un Polonezköy, Sarıyer ve Beykoz ormanları olmak üzere imara açılmasına izin verilmeyen özel statüdeki ormanlar kesilerek betona dönüştürülebilecek. Yasa teklifiyle ayrıca ormanda kesilecek ağaçları damgalama yetkisi ilk kez özel şirketlere verilecek. Ormandan izin verilenin yüzde 10 üzerinde ağaç çıkarılmasına da parası alınarak göz yumulacak.

Yasa teklifiyle, özel statüdeki ormanlar ‘böl parçala’ yöntemiyle imara ve betonlaşmaya açılacak. Düzenlemeye göre, Osmanlı döneminden bu yana miras ve satış yoluyla sahipliği değişen ancak devlet ormanları gibi koruma altında bulunan özel ormanlar, 3 hektarın altına düşürülerek orman alanı dışına çıkarılacak. Mevcut yasaya göre küçük parçalar halinde dahi olsa bu ormanlar bir bütün sayıldığı için imar izni verilmiyor.

Anayasa’ya aykırı olduğu belirtilen bu yöntemle örneğin 30 hektarlık ormanlar 11’e bölünecek ve 3 hektarın altına düşürülecek. Böylece başta İstanbul’un nefes alanları olan ormanlar olmak üzere ülke genelinde 15 bin kişinin elinde görünen 25 bin 400 hektarlık orman kesilerek üzerine AVM’ler, rezidanslar, konutlar, iş merkezleri kurulacak.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*