Kredinizin Onaylama İhtimalini Artırmak İçin Dikkat Edebileceğiniz 10 İpucu

Günümüzde ihtiyaçları karşılamanın veya yatırım yapmanın en iyi yolu kredi çekmektir. Ancak kredi notunun yüksek olmaması, istenen oranda kredi çekilmemesine yol açabilir. Peki kredi notu ve başvuru onaylanma ihtimali nasıl artırılır?

Gelin birlikte bakalım!

Taksitleri ertelemeyin.

Kredi çekme ihtimalini en çok etkileyen durum ödemelerinize ne kadar sadık olduğunuzdur. Dolayısıyla mevcut veya eski borç taksitlerinizi düzenli aralıklarla ödemek, kredi çekmeden önce yapmanız gereken ilk şey. Sadece minimum ödeme tutarını ödüyor olsanız bile, bu şekilde sadece birkaç ay içinde kredi notunuzu yükseltmeniz mümkün.

Asgari tutar yerine dönem borcunu ödeyin.

Genel olarak asgari ödeme tutarını ödemek banka için risk teşkil etmediğinizi gösterir. Fakat bunun yerine toplam dönem borcunu ödemek her zaman daha iyidir. Çünkü bazen asgari ödeme yapmanız kredi notunu yükseltmek için yeterli olmaz. Dolayısıyla hedeflerinize daha hızlı ulaşmak için toplam borcu ödemeyi veya en azından asgari tutardan yüksek ödeme yapmayı denemelisiniz.

Fatura ödemelerini düzenli yapın.

Elektrik, su, doğal gaz faturalarının veya cep telefonu, internet paketlerinin bankaları ilgilendirmediğini düşünüyor olabilirsiniz. Fakat bu fazlasıyla yanlış bir algı. Çünkü bankalar müşterilerinin fatura ödemelerini yakından takip eder. Bu nedenle üzerinize herhangi bir fatura borcu varsa kredi çekme ihtimaliniz de düşer. Aksi durumda ise bankalar için ideal müşteri grubuna girersiniz.

Kredi notunuzu oluşturun.

Kredi notunun düşük olması veya hiç olmaması, bankalar açısından aynı derecede olumsuzdur. Çünkü önceki ödemelerinizi nakit aracılığıyla yapmış, herhangi bir şekilde kredi kartı veya kredi kullanmamış bir müşteriyseniz banka size tam olarak güvenemez. Bu durumu ortadan kaldırmak için düşük limitli bir kredi alabilir ve düzenli taksit ödemeleri yapmaya başlayabilirsiniz.

Sık sık kredi çekmeyin.

Bir bankaya yaptığınız kredi başvurusu onaylanmazsa asla doğrudan diğer bankalara gitmemelisiniz. Çünkü bütün bankalar birbiriyle iletişim halinde olan kurumlardır ve yaptığınız başvuruları kontrol edebilirler. Özellikle red yedikten sonra başka bir bankaya gitmek sizi riskli müşteri statüsüne sokar. Bu durumla karşılaşmamak adına başvuru sürelerini iyi ayarlamalı ve asla aceleci davranmamalısınız.

Gelir gider dengesi kurun.

Kredi çekebilmek için borçlarınızın gelirinizden yüksek olmaması gerekir. Kredi notunuz yüksek olsa bile borçlanma oranınız arttıkça kredi notunuz hızlıca düşebilir. Bu nedenle kredi ve kredi kartı borçlarınızı sınırlandırmanız, her zaman gelirinizi göz önünde bulundurmanız gerekir. Bu aşamada yaşam giderlerini ve diğer ek masrafları da gözden çıkarmamak önemlidir. Bu tür bir yaklaşımla daha mantıklı kredi kararları verebilirsiniz.

Kefil olmadan önce iyi düşünün.

Birine kefil olmak her zaman risklidir. Karşınızdaki kişi yakın bir arkadaşınız veya doğrudan aile üyeniz olsa bile kefil olmadan önce mutlaka bir durup düşünmelisiniz. Aksi halde çekmediğiniz bir kredi yüzünden kendinizi oldukça karamsar bir finansal durum içinde bulabilirsiniz. Bu durum hem refah seviyenizi hem de ruh halinizi fazlasıyla kötü etkiler.

Bankanızla iletişimde kalın.

Bankanızla iletişim halinde kalmak, kredi puanınızı olumlu etkileyen bir faktördür ve sizin risksiz olduğunuzu gösterir. Günümüzde mobil ve dijital bankacılık servisleri fazlasıyla geliştiğinden herhangi bir probleminizde veya merak ettiğiniz konuda, bankanıza ulaşarak kredi çekme ihtimalini artırabilirsiniz.

Kullanmadığınız hesapları kapatın.

Her banka hesabının belirli bir yıllık ücreti vardır, dolayısıyla kullanmadığınız kartlar için boşu boşuna ve bilmeden borçlu durumuna düşmüş olabilirsiniz. Bu riski elemek için kullanmadığınız hesapları kapatmanız ve sadece sadık bankalarınızla çalışmanız gerekir. Bu tür bir eylem ileride kredi çekme ihtimalini de olumlu yönde etkiler.

Periyodik aralıklarla bütçe kontrolü yapın.

Finansal risk durumu dönemsel olarak değişen bir veridir, bu nedenle aldığınız kararlar ve yaptığınız tercihler kredi notunuzu doğrudan etkiler. Düzenli aralıklarla bütçe kontrolü yapmak, gelir gider hesaplamak ve mali durumunuzu  değerlendirmek size pek çok açıdan fayda sağlayabilir. Bunların başında ise kredi notunu yükseltme ve kredi çekme ihtimalini artırma gelir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir