Pentagon: ABD’nin SDG helikopter uçuşu ile hiçbir ilgisi ve buna herhangi bir şekilde katılımı yok

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü Tuğgeneral Patrick Ryder, ABD’nin, Kuzey Irak’ta düşen PKK/YPG üyelerini taşıyan helikopterler ve Irak’ta aldıkları eğitimle ilgisi olmadığını söyledi. Ryder, “ABD’nin SDG helikopter uçuşu ile hiçbir ilgisi ve buna herhangi bir şekilde katılımı yok” dedi.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nde (IKBY) 17 Mart günü helikopter düşmüş, Duhok’un Çemankê kasabasında düşen askeri helikopterde 3’ü kadın 7 kişinin öldüğü açıklanmıştı. Düşen helikopterden çıkan 7 cansız bedenin PKK’lılara ait olduğu ortaya çıktı.

“ABD’nin hiçbir ilgisi ve katılımı yok”

Pentagon Sözcüsü Ryder, AA muhabirinin günlük basın toplantısında, “SDG, bir açıklama yaparak mensuplarını taşıyan iki helikopterin Kuzey Irak’ta düştüğünü açıkladı. Açıklamada bunların bir eğitim değişim görevinde olduğu ifade ediliyor. ABD ordusunun Kuzey Irak’taki bu sözde eğitim değişim görevindeki rolü neydi? ABD tarafından sağlanan fonlar burada kullanıldı mı?” sorusuna şu yanıtı verdi:

“ABD’nin SDG helikopter uçuşu ile hiçbir ilgisi ve buna herhangi bir şekilde katılımı yok. SDG biliyorsunuz kendi başına bir güç ve biz de DEAŞ ile mücadele operasyonlarında onlarla ortaklık ediyoruz. Ama yine ifade ediyorum bu helikopter olayında ABD’nin veya koalisyonun hiçbir dahli yok, öncesinde bu görevin icra edildiği hakkında da hiçbir bilgimiz yok.”

“Bunu daha başka nasıl ifade etmemi istediğinden emin değilim”

Bunun üzerine AA muhabiri, “Bilgimiz yok, dahlimiz yok diyorsunuz ama bu gücü ABD eğitiyor ve ABD donatıyor. ABD’nin sağladığı kabiliyetlerin ve fonların gelecekte NATO ortağınız Türkiye’ye karşı kullanılmayacağından ne kadar eminsiniz?” sorusunu yöneltti.

Ryder, “Dünyada kendi operasyonlarını gerçekleştiren çok sayıda güce eğitim veriyoruz. Bu olayda da tekrar ifade ediyorum herhangi bir şekilde dahlimiz ve katılımımız yok. Bunu daha başka nasıl ifade etmemi istediğinden emin değilim.” dedi.

“ABD’nin dahli olmadığını söylüyorum”

Başka bir gazetecinin, olayda dahli olup olmamasının dışında bölgeyi izleyen ABD’nin bu helikopterlerin uçuşlarından haberdar olup olmadığını sorması üzerine sözcü, “Her şeyi perspektife oturtalım, biz dünyada birçok faaliyeti izliyoruz. ABD ve koalisyon dışında başkalarının operasyonlarını izleyip izlemediğimize girmeyeceğim.” dedi. Ryder, “ABD’nin dahli olmadığını söylüyorum. Kelimelerimi orada dikkatli seçiyorum.” ifadesini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir