Çin, ABD hükümetinin e-postalarını hacklemişti… Yeni detaylar ortaya çıktı

Teknolojik gelişmelerle beraber yeni tehlikeler de ortaya çıkıyor. Bunlardan en önemlisi de siber saldırılar… Son olarak Çinli bilgisayar korsanlarının Microsoft’u hacklemesiyle ABD ile Çin arasında yeni bir kriz daha ortaya çıktı.

Microsoft, temmuz ayında Çin devletiyle bağlantılı bilgisayar korsanlarının mayıs ayından bu yana ABD Ticaret ve Dışişleri Bakanlıkları da dahil olmak üzere 25 kuruluş ve devlet kurumunun e-posta hesabına sızdığını söyledi.

Ticaret bakanı Gina Raimondo’ya ait bir hesabın Storm-0558 olarak bilinen bilgisayar korsanlığı grubu tarafından ele geçirildiği daha önce ortaya çıkmıştı. ABD, bu durumun arkasında Çin’in olduğunu iddia etmiş, ülkeler arasındaki zaten gergin olan ilişkiler daha da gerginleşmişti.

Saldırı, dışişleri bakanı Antony Blinken’in Haziran ayında Başkan Xi ve dışişleri bakanı Qin Gang dahil yetkililerle görüşmek üzere Çin’e yaptığı ziyaretten birkaç hafta önce gerçekleşti.

Bilgisayar korsanları, bir Microsoft mühendisinin cihazını ele geçirerek, Microsoft’un Outlook hizmetindeki Dışişleri Bakanlığı’nın e-posta hesaplarına sızmayı başardı. Ve şimdi de 60 bin e-postaya ulaştıkları ortaya çıktı.

Bakanlığın Küresel Katılım Merkezi’nin özel elçisi ve koordinatörü James Rubin şunları söyledi: “Yapbozun parçalarına baktığınızda ve onları bir araya getirdiğinizde, Çin Halk Cumhuriyeti’nin bilgi hakimiyetini elde etmeye yönelik nefes kesici bir hırsını görüyorsunuz. Bu bilgi manipülasyonunun durdurulmasına izin vermezsek, demokratik değerlerde yavaş ve istikrarlı bir yıkım yaşanacak.”

Washington’daki Çin büyükelçiliği, raporun ideolojik çatışmayı artırdığını ve Çin politikasını karaladığını söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir