‘Emekli 5 yıldızlı otelde patates soyuyor’

CEM YILDIRIM/ANKARA

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK)’e bağlı Emekli-Sen üyesi emekliler, “Düşük ücret ve asgari yaşama hayır” diyerek Ankara Ulus Atatürk Anıtı önünde eylem yaptı.

Emekliler, ‘’Beni siz delirttiniz… Emeklilikte insanca yaşam… Emeklilikte adalet… Gelirde adalet, vergide adalet… Zam zulüm sefalet, emekliye ihanet… Özgürlük ve demokrasi mücadelesinden emekli olunmaz’’ pankartları taşıdı.

PATATES SOYAN EMEKLİ

Eyleme katılan ve bir konuşma yapan CHP Genel Başkan yardımcısı Gamze Taşçıer, ‘’Her fırsatta Avrupa biz kıskanıyor’ diyorlar ama bizi kıskanan Avrupa’nın emeklileri bizim ülkemizdeki 5 yıldızlı otelde tatil yapıyor. Bizim emeklilerimiz de aynı otelin mutfağında patates soyuyor, üst katta çarşaf topluyor. 6 milyon emekli geçinmek için yine çalışıyor ya da iş arıyor ” dedi.

DİSK İç Anadolu Bölge Temsilcisi Tayfun Görgün de, açlık sınırı altında yaşamaya mahkum edilen milyonlarca emekli olduğunu belirterek ‘’Emeklinin değil bir hafta, bir gün bile bekleyecek tahammülü kalmadı. İnsanca yaşamak istiyoruz. Televizyon karşısında tepeden gelecek cevabı beklemek istemiyoruz. Siyasi iktidarı emeklilerin haklarını bir an önce teslim etmeli’’ açıklaması yaptı.

SOKAKLAR EVİMİZ OLDU

Emekli-Sen Genel Başkanı Cengiz Yavuz da ‘’Emekliler 2024’ün Ocak ayında da, yağmur, çamur, soğuk, ayaz demeden yine sokaklara, meydanlara çıktılar. Sokakları emeklilerin evi haline getirdiler. Bizi açlık, sefalet ve yoksulluk üçgeninde girdikleri sefalette eşitleyenlere karşı, insan onurunda birleşmek için buradayız. Yıl 2024, mevsim kış, emekliler yine sokakta” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir