Türkiye’de de Çok Çıkarılan Bir Ürün! Analistler 2025’e Kadar Yüzde 75 Artış Bekliyor

Bakır fiyatlarının, madencilik arzındaki kesintiler ve yenilenebilir enerjiye yönelik baskının tetiklediği yüksek metal talebi nedeniyle önümüzdeki iki yıl içinde artacağına ilişkin tahmin yapıldı. Analistler 2025’e kadar emtianın fiyatında yüzde 75’e yakın artış bekliyor.

Paratic’in haberine göre Fitch Solutions araştırma birimi BMI tarafından hazırlanan bir rapor, yeşil enerjiye geçiş sonrası artan talep ve yılın ikinci yarısında dolarda yaşanacak olası düşüş bakır fiyatlarını daha da yükseltebilir.

Küresel piyasalar bu yıl Federal Rezerv’in faiz indirimlerine başlamasına kesin gözüyle bakıyor. Uzmanlara göre bu dolardaki kayıpları artıracak ve dolar cinsinden işlem gören bakıra olan talebi artıracak.

Bank of America Securities’in Asya-Pasifik temel malzemeleri başkanı Matty Zhao, FED’in faiz indirimlerine ve zayıflayan dolara dikkat çekerek, bakır için olumlu görüşün daha çok makro faktörlere dayandığını söyledi.

Yatırım bankası Citibank ise yüksek yenilenebilir enerji hedeflerinin ortasında, bakır talebinin 2030 yılına kadar 4,2 milyon ton artacağını tahmin ediyor. Raporda, bunun potansiyel olarak bakır fiyatlarını 2025′te ton başına 15.000 dolara çıkaracağı, geçen yılın Mart ayında görülen ton başına 10.730 dolarlık rekor zirveden çok daha yüksek olacağı belirtildi.

Pek çok analist madencilikteki kesintiler nedeniyle bakırda yükseliş eğilimi görürken, Goldman Sachs 2024′te yarım milyon tonun üzerinde açık bekliyor. Bakır fiyatı günlük bazda yüzde 0,5 düşüşle 3,85 dolar seviyesinde bulunuyor.

Bakır fiyatlarının yıl içinde ton başına 10.000 dolara, 2025′te ise çok daha yükseklere ulaşacağını öngören Goldman analistleri, arz kesintilerinin, bakır piyasasının çok daha belirgin bir sıkılaşma dönemine girdiğini gösterdiğini belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir